Parczew, dnia 19.09.2014 r.Parczewskie skarby w Liceum

W świetlicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie 9 września uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „Skarby Bazyliki Parczewskiej”. Wystawę zorganizowano dzięki inicjatywie Waldemara Wezgraja starosty parczewskiego we współpracy z ks. Prałatem Tadeuszem Lewczukiem i Beatą Tryniecką dyrektor I LO w Parczewie.
Skarby Bazyliki Parczewskiej po raz pierwszy zostały pokazane mieszkańcom Parczewa i gościom odwiedzającym nasz powiat. Naczynia liturgiczne, relikwiarze, monstrancje oraz ornaty, to skarby których nie oglądamy na co dzień . Na szczególną uwagę zasługują dwa pięknie zdobione kielichy z 1915r.,Relikwiarze, w których znajdują się m.in. relikwie: Drzewa Krzyża Świętego, św. Stanisława Kostki czy św. Antoniego.

Odwiedzających wystawę z pewnością zainteresują także Puszki liturgiczne, jedna z nich pochodzi z połowy XVII wieku oraz dwie niezwykłe Monstrancje gdzie na jednej widnieje data 3. VI 1788 r., druga zaś, w kształcie gotyckiego kościoła, pochodzi z 1912 r. Wśród szat liturgicznych zwiedzający zobaczą Ornat rzymski z 1966 r., oraz przedstawiający sceny biblijne XVI -wieczny Ornat, własnoręcznie tkany przez królową Elżbietę, żonę Zygmunta Augusta.
Parczewskie skarby pięknie prezentują się w gablotach wykonanych przez miejscowych rzemieślników Wiesława Daszczuka i Mieczysława Gdelę.
Uroczystego przecięcia wstęgi otwierającego wystawę dokonali Waldemar Wezgraj, ks. Prałat Tadeusz Lewczuk i dyr Beata Tryniecka.
Młodzież z I LO wystąpiła w tym dniu w roli kustoszów przybliżając obecnym na uroczystości historię prezentowanych przedmiotów.
Otwarcie wystawy było wstępem do centralnych uroczystości jubileuszowych 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego w Parczewie oraz 100-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, które odbyły się 14 września. Niedzielnym uroczystościom w Bazylice przewodniczył JE Abp Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosił JE Abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Organizatorzy wystawy serdecznie zapraszają do jej odwiedzania. Wystawa będzie czynna do 26 września 2014 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00- 18:00, następnie zostanie przeniesiona do Bazyliki Parczewskiej.

Do obejrzenia relacji z uroczystości 14 września zapraszamy na stronę internetową parafii pw. św. Jana Chrzciciela www.bazylikaparczew.pl

Ewelina Rudkowska
.:: Starostwo Powiatowe w Parczewie ::.