Parczew, dnia 14.10.2014 r.„Święto Kultury Ziemi Parczewskiej 2014”

Na tegorocznym „Święcie Kultury Ziemi Parczewskiej” w 15-lecie istnienia powiatu, zgromadzili się samorządowcy, animatorzy kultury, pracownicy gminnych ośrodków kultury, bibliotek, twórcy ludowi, dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także przedstawiciele zakładów pracy, przedsiębiorcy i mieszkańcy powiatu parczewskiego.
Święto Ziemi Parczewskiej zorganizował Zarząd Powiatu w Parczewie, Powiatowa Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury w Parczewie oraz dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Parczewie. W roli konferansjerów wystąpili uczniowie Justyna Golonka i Wojciech Rybak.
Po oficjalnym otwarciu uroczystości Waldemar Wezgraj starosta parczewski i Jerzy Maśluch wicestarosta wręczyli stypendia dla najbardziej uzdolnionej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w Parczewie.
Uroczystość była również doskonałą okazją do szczególnego wyróżnienia i podziękowania Januszowi Hordejukowi dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie za osiągnięcie I miejsca w Polsce w kategorii szpitali gminnych i powiatowych, w rankingu finansowym szpitali publicznych.

   Podczas obchodów „Święta Kultury Ziemi Parczewskiej” przybyli mogli obejrzeć prezentację multimedialną o powiecie parczewskim, wystaw przygotowanych przez PBP-CK: "Literaci Ziemi Parczewskiej" oraz ekspozycji fotografii i obrazów po tegorocznych „Międzynarodowych warsztatach malarsko-fotograficznych" w Milanowie,a także stoiska prezentowanego przez Gości z Lubomla na Ukrainie oraz stoisk Warsztatu Terapii Zajęciowej "Caritas" w Parczewie, ZSP im. St. Staszica w Parczewie i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Parczewie, poczty harcerskiej prezentowanej przez pana Władysława Tynieckiego.

   Nieodzownym punktem świętowania jest wybór zwycięzcy w konkursie „Nasza gmina wizytówką Powiatu Parczewskiego”. Zgodnie z regulaminem każda gmina przygotowała stoisko promocyjne, prezentację artystyczną zespołu oraz „młodego talentu”. Uczestników Konkursu oceniała niezależna Komisja w składzie: Janina Biegalska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Małgorzata Mazur - instruktor, kulturoznawca z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie i Jakub Jakubowski – Prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „ Stuk –Puk" dla Kultury, pasjonat kultury z Radzynia Podlaskiego.
I miejsce otrzymała Gmina Podedwórze, II miejsce Gmina Sosnowica, na III miejscu uplasowała się Gmina Jabłoń. Gminy: Dębowa Kłoda, Milanów, Parczew i Siemień otrzymały wyróżnienia. Odwiedzający stoiska częstowali się przysmakami i chwalili za kunszt ich wykonania. Goście z Ukrainy przekazali na ręce Starosty okazały korowaj - Ich tradycyjny wypiek.

   W konkursowych prezentacjach artystycznych gmin wystąpiły zespoły i młodzi artyści:„Perły Chmielowa” z „Echem Dębowej” i wokalistka Monika Izdebska z Dębowej Kłody, Zespół Śpiewaczy „Prządki” z Kolana i solista Mikołaj Zieńczuk z Paszenek - gmina Jabłoń, Zespół Ludowy „Czeremcha” z Kapelą Ludową i duet Aleksandra Marszał i Daniel Danilkiewicz z Gminy Milanów, Parczewska Kapela Podwórkowa „Taaka Paka” i tancerka Kinga Hajbos z Parczewa, Zespół Śpiewaczy „Wrzeciono” i wokalistka Wiktoria Zielonka z gm. Podedwórze, Zespół Śpiewaczy „Sosna” i wokalistka Karolina Budzyńska z gm.Sosnowica, Zespół Śpiewaczy „Alebabki” i wokalista -gitarzysta Dominik Okrasiński z Gródka Szlacheckiego, reprezentanci gminy Siemień. Należy podkreślić duże zaangażowanie wszystkich gmin w pracę na rzecz kultury przez 15 lat istnienia powiatu parczewskiego. Gminne ośrodki kultury, biblioteki, placówki oświatowe, stowarzyszenia, zespoły i twórcy ludowi z wielkim zaangażowaniem podtrzymują tradycje, realizują nowe projekty, starają się zachować nasze dziedzictwo kulturowe i przekazać je następnemu pokoleniu.
   Zarząd Powiatu w Parczewie postanowił, specjalnym wyróżnieniem podziękować osobom i zespołom szczególnie aktywnym w pracy społecznej na rzecz kultury w naszym powiecie. W grupie wyróżnionych znaleźli się: Barbara Wikło - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jabłońskiej, Zygmunt Walenciuk - rzeźbiarz z Kolana, Gabriela Bilkiewicz - Prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego z Hołowna, Teresa Bożym-emerytowana polonistka z Milanowa, pasjonatka konkursów literackich, Teresa Gdela- niezwykle aktywna śpiewaczka ludowa z Kol.Miłków Stanisław Jadczak - redaktor, autor wielu wydawnictw, szczególnie zaangażowany w utrwalanie historii i współczesności powiatu parczewskiego, Mieczysław Bielski z Parczewa - społecznik, przyjaciel kultury, Lechosław Płowaś z Parczewa - emerytowany nauczyciel, pasjonat historii i kultury naszego regionu. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły również zespoły promujące swoją działalnością i aktywnością Ziemię Parczewską. Są to: Zespół „Jarzębina” z Paszenek, „Kalina” z Jabłonia, „Rumenok" z Hołowna, „Wrzeciono” z Podedwórza, „Czeremcha” z Milanowa, „Perły Chmielowa” z Chmielowa, „Sosna” z Sosnowicy”, Orkiestra Dęta OSP z Milanowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Parczewa, Parczewska Kapela Podwórkowa „ Taaka Paka”, Młodzieżowy Chór „Gaudium” z Publicznego Gimnazjum w Parczewie, Grupa Cyrkowa „Mali Wytrwali” z Zaliszcza i Zespół wokalny „Trója na szynach” ze Szloły Podstawowej nr 2 w Parczewie.

   Organizatorzy dziękują tej dużej grupie społeczników, którzy przez 15 lat z wielkim zapałem działają na rzecz rozwijania kultury w powiecie parczewskim. Razem ze społecznością naszego powiatu świętowali zaproszeni goście z Lubomla na Ukrainie. Zespół „Lubawa” dał półgodzinny koncert, którzy tańcem i śpiewem porwali publiczność do zabawy. Gwiazdą wieczoru był niewątpliwie Kabaret Marcina Dańca. Prezentowany program rozbawił licznie zgromadzoną publiczność do łez i wywoływał burzę oklasków i bisy. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie „Święta Kultury Ziemi Parczewskiej- 2014”, szczególnie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Parczewie, z dyrektorem Mirosławem Kowalskim, pracownikami szkoły i młodzieżą, pracownikom Powiatowej Biblioteki Publicznej-Centrum Kultury w Parczewie, sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Parczewie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Polskiemu Towarzystwu Ekonomicznemu Zakładu Szkolenia i Doradztwa Ekonomicznego Sp. z o.o. w Lublinie, Parczewskiemu Stowarzyszeniu Twórców i Animatorów Kultury w Parczewie, Ochotniczej Straży Pożarnej z Parczewa, mediom, które objęły patronatem nasze Święto i Pracownikom Starostwa Powiatowego w Parczewie za przygotowanie prezentacji multimedialnej o powiecie parczewskim i całą pomoc przy organizacji Imprezy.

Kolejne Święto Kultury Ziemi Parczewskiej za dwa lata! Do Zobaczenia!
Oprac. Jadwiga Ogłozińska instruktor PBP-CK
.:: Starostwo Powiatowe w Parczewie ::.