Parczew, dnia 06.11.2014 r.Stwórzmy parczewskie księstwo bursztynu!

4 listopada w Starostwie Powiatowym w Parczewie, Waldemar Wezgraj starosta parczewski i Zbigniew Strzelczyk prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, otworzyli biuro Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu zgodnie z założeniami podpisanego we wrześniu listu intencyjnego.
Biuro mieści się w pokoju nr 4 Starostwa Powiatowego i będzie otwarte w każdy wtorek, gdzie dyżury będą pełnili specjaliści z Gdańska. Dzięki temu każdy zainteresowany działalnością związaną z bursztynem otrzyma doradztwo fachowe w każdym zakresie pracy od wydobycia po sprzedaż bursztynu.
Tego samego dnia odbyło się spotkanie ze specjalistami branży bursztynowej Zbigniewem Strzelczykiem prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Andrzejem Gielo i Mariuszem Gielo jubilerami Baltic Amber Gelo – jednym z największych przedsiębiorców w branży jubilerskiej z lokalnymi przedsiębiorcami i mieszkańcami powiatu parczewskiego.
– Nie bójmy się nazywać bursztynu z terenu powiatu parczewskiego bursztynem królewskim, bo mając królewską historię, macie królewski bursztyn – takimi słowami wystąpienie rozpoczął Zbigniew Strzelczyk. Zainteresowani zadawali mnóstwo pytań dotyczących technik wydobycia na naszym terenie, możliwości przetwórstwa, ilość pokładów i miejsca występowania bursztynu w powiecie parczewskim , a także o cenę tego pięknego surowca i możliwości założenia własnego biznesu z bursztynem.
Na pamiątkę dnia otwarcia biura Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, obecny na spotkaniu ks. Andrzej Biernat otrzymał w prezencie różaniec z bursztynem od Zbigniewa Strzelczyka.

Dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wszystkich zainteresowanych tematem mieszkańców Zbigniew Strzelczyk przygotował bardzo ciekawy wykład z pokazem obróbki bursztynu metodą sprzed tysiąca lat. Zaprezentował w jaki sposób wyrabiać bransoletki i naszyjniki z dodatkiem bursztynu przekonując obecnych na wykładzie, że warto zająć się produkcją małej biżuterii, która nie wymaga wieloletniego doświadczenia, a jedynie krótkiego szkolenia.
Z ogromną ciekawością wysłuchano ciekawych historii o wydobyciu bursztynu, a największym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszyło się poznanie właściwości nalewki bursztynowej, na którą zainteresowali dostali przepis.

Jednak najważniejszym punktem tego dnia było spotkanie z osobami chcącymi zająć się bursztynem z terenu powiatu parczewskiego, z osobami, które chcą stworzyć parczewianom nowe miejsca pracy. Jak po raz kolejny podkreślił starosta parczewski – Nie możemy bursztynu wydobyć i wywieźć go poza powiat, musimy dążyć aby tu na miejscu był wydobywany, przetwarzany i sprzedawany, a mieszkańcy mogli znaleźć pracę w dziedzinach związanych z bursztynem czy półproduktami potrzebnymi do jego obróbki i sprzedaży.

Za nami wystawa bursztynu, spotkania z przedsiębiorcami i wykonane badania, teraz czekamy na pierwsze wydobycie.

E.Rudkowska
Fot. E. Rudkowska
.:: Starostwo Powiatowe w Parczewie ::.